Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Abstinenčný syndróm

Abstinenčný syndróm patrí k jedným zo znakov drogovej závislosti. Pre mnohých ľudí je práve „absťák“ určujúcim znakom drogového problému. Snáď aj pre ľahké rozoznanie a snáď aj pre ich nepríjemné pocity a bolesť, ktoré „absťák“ sprevádzajú. Pri hľadaní informácií mi internetový slovník preložil slovo abstinenčné príznaky ako „odstúpenie od zmluvy“. Takže poďme sa pozrieť na to, čo sa môže stať, keď sa rozhodnete odstúpiť od zmluvy s vašou drogou.

ZOZNÁMTE SA – „ABSŤÁK“
Abstinenčný syndróm je súbor rôzne závažných a rôzne kombinovaných (prí)znakov. To znamená, že sa objavuje viacej (prí)znakov, nie len jeden. Niektoré (prí)znaky môžu byť menej závažné a iné dokonca smrteľne nebezpečné. Abstinenčný syndróm sa môžeme spoznať podľa:
* telesných zmien (napr.: triaška)
* psychických zmien (napr.: depresia)
* zmien v správaní (napr.: podráždenosť)

Tieto (prí)znaky sa objavujú vždy, keď droga, od ktorej je človek závislý, je úplne vysadená alebo je jej dávka znížená. (Prí)znaky abstinenčného syndrómu nesúvisia s iným ochorením, sú dôsledkom drogovej závislosti. (Prí)znaky abstinenčného syndrómu sú pri heroíne iné, ako pri pervitíne. Takže abstinenčný syndróm sa líši v závislosti od toho o akú drogu sa jedná. Veľmi zjednodušene sa dá povedať, že (prí)znaky abstinenčného syndrómu sú opačné ako účinky drogy. Takže napr.: heroín účinkuje proti kŕčom, ale  jedným zo (prí)znakov heroínového absťáku sú kŕče. Avšak život sa nedá zjednodušiť. Preto aj (prí)znaky abstinenčného syndrómu nie sú vždy opačné ako účinky drogy.

ABSTINENČNÝ SYNDRÓM – ZN. HEROÍNOVÝ
Pri heroíne hovoríme o tzv. 3 fázach abstinenčného syndrómu. Takže musím sklamať všetkých, ktorí si mysleli, že po týždni je vec vybavená.

  • Prvá fáza sa považuje za tú najťažšiu a najbolestivejšiu. Táto fáza trvá približne 3 až 5 dní. Pre túto fázu sú charakteristické napr. tieto (prí)znaky: nevoľnosť až zvracanie, hnačka, kŕče v bruchu, nechutenstvo, bolesti, nespavosť, zimnica, teploty a depresia.
  • Druhá fáza trvá približne 2 týždne. Počas tejto fázy sa mozog opäť „učí“ tvoriť endorfíny (tzv. enzýmy šťastia). Počas dlhodobého užívania heroínu, telo totiž „zabudlo“ samo vylučovať endorfín. 
  • Tretia fáza trvá týždeň, až niekoľko mesiacov. Počas tejto fázy si mozog stabilizuje výrobu endorfínu. Pre tieto fázy je charakteristických mnoho (prí)znakov. Niektorí hovoria o tom, že ich zoznam je priam nekonečný. Avšak liečebné programy sa venujú týmto  (prí)znakom zvlášť  a nazývajú ich „post akútny abstinenčný syndróm“. Takže, čo môžeme nájsť v tom zdanlivo nekonečnom zozname? Nachádza sa tam napr.: horúčka, zvýšená srdcová činnosť a krvný tlak, strata hmotnosti, potenie a triaška, kŕče v nohách, bolesť „celého tela“, nekľud, podráždenosť alebo úzkostné pocit. Uff... tomu teda hovorím zoznam.

ENDORFÍNY - Sú látky, ktoré sa tvoria v mozgu a ich úlohou je najmä vylaďovať psychické reakcie organizmu na stres. Endorfíny ovplyvňujú napríklad spánok, náladu, zvyšujú citlivosť na bolesť alebo uľahčujú prežiť situácie ohrozenia. Sú to tzv. enzýmy šťastia. Dlhodobé užívanie heroínu, spôsobuje problémy s vylučovaním endorfínov.

Dôležité je vedieť, že všetky tieto (prí)znaky časom pominú. Zároveň však je dôležité sa pripraviť aj na to, že abstinenčné (prí)znaky sa objavujú celé mesiace. Takže, aj keď už máte pocit, že po 2 týždňoch už všetko musí byť v poriadku, žiaľ nie je to tak.

ABSTINENČNÝ SYNDRÓM – ZN. PERVITÍNOVÝ
O existencii abstinenčného syndrómu spôsobeného drogami metamamfetamínového typu (napr.: pervitín) sa stále diskutuje. Napriek mnohým diskusiám ešte stále nemá odborná verejnosť dostatok informácií, aby túto debatu považovala za ukončenú. Avšak predpoklady naznačujú, že aj pri vysadení pervitínu sa môžete na sebe sledovať určité (prí)znaky. V každom prípade po stopnutí pervitínu môžete očakávať 2 až 3 dni intenzívnu únavu, ospalosť a depresiu. Istý pán Newton s kolegami rozdelil (prí)znaky metamfetamínového „absťáku“  do troch skupín:

  1. skupina súvisiaca s „nabudením“  tela   – napr.: túžba po droge, vyššia citlivosť, podráždenie a živé nepríjemné sny.
  2. skupina súvisiaca s mechanizmami, ktoré nevieme ovládať  - napr.: úbytok energie, únava, túžba po spánku, avšak zároveň poruchy spánku, zvýšená chuť do jedla.
  3. skupina súvisiaca s úzkosťou – napr.: úzkosť, depresia, neschopnosť prežívať radosť z príjemných zážitkov, nesústredenosť.

Podľa McGregora a kol. sa abstinenčný syndróm dá rozdeliť na dve fázy:
Akútna fáza trvá 7 až 10 dní. Je charakterizovaná zvýšenou potrebou spánku a jedla, depresívnymi a úzkostnými stavmi a túžbou po droge.
Po akútnej fáze je možné minimálne 2 týždne, až niekoľko mesiacov pozorovať napr. kolísavosť nálad, podráždenosť alebo poruchy spánku.

Na zvládnutie abstinenčných (prí)znakov slúžia detoxifikačné programy tzv. detox. Ich cieľom je dosiahnuť bezpečné a ľudské zvládnutie nepríjemností, ktoré s „absťákom“ súvisia.

Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia. Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívania drog  na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc. Dôležité je využívať informácie aj podľa právneho upozornenia.


Zdroje: Kalina,K. a kol, (2001). Mezioborový glosář pojm? z oblasti drog a DZ. Praha: Filia Nova ISBN 80-238-8014-4, http://www.heroinhelper.com/sick/withdrawal_syndrome.shtml, http://www.health.gov.au/internet/drugstrategy/publishing.nsf/Content/mono69-l~mono69-l-ch5~mono69-l-ch5.4, http://www.merck.com/mmpe/sec15/ch198/ch198k.html#sec15-ch198-ch198c-266g