Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Testovanie na HIV v OZ Odyseus

Ak Ťa zaujíma či máš alebo nemáš HIV, jedinou možnosťou je absolvovať test.

Najjednoduchšie a ako prvý krok sa využívajú testy na protilátky HIV. Testy na protilátky nám určujú, či je v našom tele vírus HIV. Jeden test na protilátky HIV nestačí na stanovenie diagnózy HIV. Na to sú potrebné ďalšie vyšetrenia. Avšak tento test vie úspešne potvrdiť negativitu.

Testy na protilátky HIV Ti ponúkame aj u nás v OZ Odyseus. Bezplatne a anonymne môže využiť službu testovania na protilátky HIV každý človek, ktorý užíva drogy (injekčne alebo šnupaním). Pokiaľ máš záujem, tak čítaj ďalej.

Ak sa rozhodneš ísť na testy na protilátky HIV, musíš vedieť dôležitú vec. Po nakazení sa vírusom HIV trvá 12 týždňov, kým telo vytvorí protilátky na HIV. To znamená, že ak si sa ocitol/ocitla v rizikovej situácii (napr.: zdieľanie pomôcok na injikáciu, mala si nechránený sex), musíš s testom počkať 3mesiace. Toto obdobie a nazýva „okno“ alebo „sérologické okno“. Ak by si išiel/išla na test skôr, test nezachytí protilátky a Tebe vyjde test ako „falošne negatívny“.

Ak ideš na test po dlhšej dobe ako 3 mesiace od rizikovej situácie a Tvoj test je negatívny, znamená to, že nemáš HIV v tele. Je dôležité, aby si sa opakovane nevystavil/nevystavila prenosu HIV. Nezdieľaj injekčné striekačky ani ostatný materiál potrebný na injikáciu a praktizuj zásady bezpečenjšieho sexu. Ak musíš zdieľať svoje „nádobičko“ na užívanie drog, tak nezabúdaj, že čistenie a dezinfekcia injekčných striekačiek a iného materiálu môže HIV vírus zabiť. Čistenie a dezinfekcia môže významne znížiť riziko prenosu HIV (pri HCV to žiaľ neplatí).

Ak teraz rozmýšľaš, že by si to skúsil/a, tak musíš urobiť nasledovné:

 • napíš Ivete na ( Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. ) a dohodni si termín.
 • testovanie sa realizuje v Bratislave.
 • ak Ti nestačia informácie v článku, využi komentár alebo e-mail a ja Ti odpoviem na Tvoje otázky.
 • test sa oplatí robiť najskôr 3 mesiace po rizikovej situácii.
 • test je jednoduchý. Odoberie sa kvapka tvojej krvi z prsta, v teste sa zmieša s činidlom a výsledok je približne za 15-30 minút.
 • pred testom a po teste dostaneš poradenstvo, takže sa môžeš aj niečo nové o HIV dozvedieť.
 • testovanie je anonymné a len pre ľudí užívajúcich heroín, pervitín a kokaín aj bezplatné.

Ako môže test dopadnúť:

 • negatívne - to znamená, že v Tvojom tele sa nenachádzajú protilátky HIV a teda nemáš HIV infekciu. Tento test hovorí o Tvojom zdravotnom stave pred 3 mesiacmi (kvôli tvorbe protilátok) a do doby, kým sa neocitneš v rizikovej situácii. Test, ktorý používame, Ti vie na 99percent potvrdiť Tvoju negativitu.
   
 • reaktívne - to znamená, že test zachytil protilátky na HIV. Na stanovenie diagnózy HIV, však tento test nie je dostatočný. Ak test zreaguje, bude nutné zrealizovať pretestovanie v lekárskom zariadení. Vtedy Ti odoberú krv zo žily a využijú aj iné diagnostické metódy. Pravdepodobne Ti ešte raz zoberú krv – tentokrát zo žily a spravia opäť test na protilátky HIV. Ak stále bude test reaktívny, tak Ti opätovne zoberú žilovú krv a zrealizujú test metódov Western blood. Ak tento test bude pozitívny, tak Ti bude stanvoená diagnóza inekcie HIV. Nikdy a nikde sa o pozitivite HCV nedozvieš len z jedného testu! V tomto prípade Ti pomôžeme nájsť vyhovujúce zariadenie alebo on-line podporu na stránke www.hivaids.sk. Test, ktorý používame, Ti nevie potvrdiť pozitivitu HIV.
   
 • neplatne - je možné, že test bude neplatný. Test, ktorý používame, obsahuje kontrolné mechanizmy. Tie zabezpečujú platnosť testu. Ak test nie je v poriadku (v dôsledku výroby, skladovania a pod.) test odhalí chybu a výsledok testu bude neplatný. V takom prípade zopakujeme testovanie za pomoci nového testu alebo priamo oslovíme zdravotnícke zariadenie.


Informácia o pozitivite Ti zmení celý život. Napriek tomu, vďaka svojej odvahe čeliť tejto informácii, môžeš skôr začať s liečbou a zvýšiť šance na zdravý život.

Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia. Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívanie drog na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc.

Prihlásenie

Niektoré články sú určené len registrovaným užívateľom kvôli citlivosti údajov. Prístup k nim získate až po prihlásení.